Kada je riječ o ostalim političkim faktorima u Bosni i Hercegovini oni vjeruju kako bitnih promjena u odnosu SAD-a prema našoj zemlji neće biti. No može se lako zaključiti, ko za koga navija.
Dok jedni slave, drugi relativiziraju, treći se žale. Prava je istina da zapravo niko sa sigurnošću ne može reći kako će sve izgledati jednom kada administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa preuzme mandat, odnosno, gdje će BiH biti na listi prioriteta.
“Ono šta ja mogu reći iz kontakata s odgovornim ljudima iz Republikanske stranke u pojedinim fazama čak su pokazivali više interesa za ono što se dešava ovdje. Ono što nam je važno koliko će drugi problemi uzimati, druga žarišta uzimati fokus američke administracije. Koliko god bude, nikakavih razloga za zabrinutost nema, Amerika je i dalje strateški partner i vjerujem da ćemo i dalje odlično sarađivati”, naveo je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Dok Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske priželjkuje smanjenje pritiska na ovaj bh. entitet, i Marinko Čavara, dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH smatra kako je došlo vrijeme za preispitivanje sankcija prema osobama koje su se našle na američkoj crnoj listi.
“To je neprihvatljivo. Jedna velika svjetska sila, mislim da joj ne trebaju takvi mehanizmi da tjerate ljude da budu poslušnici. Jednostavno treba graditi načela suradnje”, mišljenja je Čavara.
No stvari nisu tako jednostavne:
“Mi to doživljavamo kao lično pitanje, bez obzira da li je riieč o Dodiku ili nekom drugom, to je institucionalno pitanje. Prije svega institucije će poštivati razloge zbog čega su uvedene sankcije. Imaju pravila kako se skidaju. Ono zbog čega su uvedene mora se otkloniti, vođenje politike protiv Dejtonskog sporazuma, EU, NATO-a, svega što čini kolektivnu sigurnost Zapada”, naveo je Adnan Kapo, direktor Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost.
Američka politika prema BiH nije se mijenjala ni za vrijeme prvog mandata Donalda Trumpa u odnosu na poštivanje suvereniteta, interegrieta, puta BIH prema euroatlanskim integracijama, no nismo bili u fokusu. Ništa drugačije ne očekuju ni naredne četiri godine bh. parlamentarci.
U mnoštvu čestitki koje su upućene novom američkom predsjedniku izdvajaju se one Željka Komšića i Dragana Čovića. Dok član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda hvali multietnički i multirasni tim Donalda Trumpa kao podstrek za nastavak borbe za građansku državu, lider HDZ-a i predsjedavjući Doma naroda traži dosljedno poštivanje Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma jer je Hrvatima ugroženo pravo na legitimno predstavljanje, kako kaže. Barem su složni u jednom BIH-i je mjesto u EU i NATO-u.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje