Modri jedić ili pasja smrt možda izgleda lijepo i bezopasno, ali, kao i u mnogočemu u životu, izgled vara. Svi dijelovi ove biljke sadrže akonitin, a do trovanja može doći i samim dodirivanjem lišća bez zaštitnih rukavica jer se apsorbira i putem kože.
Trnci će početi u trenutku apsorpcije i produžiti od ruku do ramena, nakon čega će početi utjecati na srce i uslijedit će neugodna utrnulost. Koliko je ova biljka otrovna najbolje govori podatak da se u prošlosti njezin otrov koristio za premazivanje vrškova strelica i kopalja te trovanje vukova i lisica. Kod nas raste po planinama Gorskog kotara i na Velebitu pa se posebno trebaju paziti planinari. Neki je čak uzgajaju u vrtu, što nije preporučljivo, pogotovo ako u blizini ima djece ili kućnih ljubimaca. Naime, njezino žvakanje ili gutanje izaziva već nakon nekoliko minuta šum u ušima, glavobolju i povraćanje, piše Jutarnji.
Istovremeno, modri jedić je ljekovita biljka. Najčešće se sakupljaju mladi gomolji, jer sadrže više alkaloida nego stari, ali i listovi, stabljika te sjemenke. U pravim rukama, može biti spas: jaki je sedativ i sredstvo protiv bolova, pomaže kod migrene, ušijasa, reumatizma, upala zglobova, snižava temperaturu i puls… No zbog visoke toksičnosti tinkture ne smiju praviti amateri, a uzimanje ljekovitih pripravaka od ove biljke obavezno mora biti pod liječničkim nadzorom. U suprotnom, mogu izazvati paralizu respiratornog sustava, uzetost mišića ruku i nogu, gubitak svijesti pa čak i smrt.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje