Michael Follett, stručnjak za dječiju igru i osnivač organizacije Opal (Outdoor Play and Learning), već godinama promoviše važnost igre s blatom. Njegov entuzijazam za blato je zarazan: “Blato je toliko taktilno,” kaže on oduševljeno. “Možete ga koristiti kao boju, možete praviti pite od blata, ili čak cappuccino od blata!” Kao bivši radnik u dječijoj igraonici, Follett je uvjeren u mnogobrojne prednosti nestrukturirane igre na otvorenom, posebno igre koja uključuje blato.
Njegov rad u Opal organizaciji fokusira se na podršku školama u unapređenju prilika za igru na otvorenom. On vjeruje da je ključna za dječije mentalno i fizičko zdravlje svakodnevna povezanost s prirodom, čak i po cijenu prljanja. “Djeca trebaju zelene prostore. Ako će zbog toga biti malo blatnjava, trebamo to podržati u tome,” ističe Follett.
Iako je strastven zagovornik ove teorije, ne dijele svi njegov stav prema igri s blatom. Nedavno je osnovna škola Holsworthy u sjevernom Devonu dospjela na naslovnice zbog svojih novih zona za igru s blatom, što je izazvalo pomiješane reakcije među roditeljima. Djeca su se vratila kući prekrivena blatom, a škola se izvinila roditeljima zbog neugodnosti.
Škola je nedavno rekonstruisala svoje igralište, uključujući zonu za igru s blatom, kafić od blata i jamu za kopanje. “Naše igralište prije ovih promjena bilo je lijepo, ali nije nudilo puno zabave,” objašnjava Amy Frost, direktorica škole. “Djeca nisu imala ništa kreativno da rade.” Frost je dalje naglasila kako su škole postale previše oprezne kada je riječ o dozvoljavanju djece da preuzimaju rizike, te da je ovo onemogućilo djeci da nauče kako upravljati rizikom.
Kako bi promijenili ovaj pristup, škola je surađivala sa stručnjacima iz Opala kako bi osmislila različite zone za igru, uključujući one za gradnju skloništa, penjanje i igru s blatom. Djeca su dobila “uniforme” koje uključuju fizičku opremu, vodonepropusne jakne i gumene čizme za loše vrijeme. Također su postavljene cijevi za pranje blata, što je dodatno olakšalo čišćenje.
Neki su se roditelji isprva teško prilagođavali novom načinu igre, ali većina ih je podržala promjene. Jedan roditelj je rekao: “Moj sin dolazi kući sav blatnjav, ali vidi se da uživa!” Drugi roditelj je primijetio: “Radije ćemo prati dodatnu odjeću nego ih gledati kako se dosađuju.”
Follett ističe da su školske uniforme često prepreka slobodnoj igri. “Djeca nose bijele čarape, bijele košulje, lijepe male haljine i cipele koje su potpuno nepraktične za igru na otvorenom,” komentariše on, dodajući da bi poznati avanturist Bear Grylls trebao dizajnirati uniforme za osnovne škole, pise britanski Guardian.
Djeca danas imaju sve manje prilike za igru s blatom u Velikoj Britaniji. Sve manje vremena se provodi u nestrukturiranoj igri na otvorenom, a njihova okolina postaje sterilnija i manje izazovna. Profesorica dječije psihologije na Univerzitetu u Exeteru, Helen Dodd, ističe kako je ovaj trend dio šireg fenomena izbjegavanja rizika. “Želimo zaštititi djecu, ali u tom procesu sprječavamo ih da rade ono što bi prirodno radili,” kaže Dodd.
Ona također vjeruje da je strah od rizika postao izraženiji s vremenom. “Postali smo sve zabrinutiji oko toga šta se nalazi u blatu. Hoće li se razboljeti ako stave ruke u usta? Ta anksioznost nas je navela da postanemo previše zaštitnički nastrojeni.”
Dodd naglašava da su promjene u roditeljstvu također igrale ulogu u smanjenju slobodne igre. “Postoji ideja da postoji ‘ispravan’ način roditeljstva, što je dovelo do većg prekora i straha. Naravno, zaštita djece je dobra stvar, ali trebamo ih pustiti da istražuju svijet oko sebe.”
Blato, tvrdi Follett, igra ključnu ulogu u razvoju djece. “Djeca su izložena sekundarnim iskustvima putem ekrana, dok im nedostaje onih stvarnih, taktilnih iskustava,” kaže on. “Nema boljeg osjećaja od stiskanja šake blata, kada se ono cijedi kroz prste.”
Savjeti za igru s blatom:
1. Započnite rano. Djeca koja nisu iskusila blato prije treće godine možda ga kasnije neće voljeti.
2. Nije potrebno ići u divljinu. Mali blatnjavi dio u dvorištu može biti sasvim dovoljan. Koristite kuhinjski pribor za igru.
3. Nosite odgovarajuću odjeću. S pravom opremom, više ćete uživati u prirodi.
4. Ako vam nije ugodno igrati se u blatu, pretvarajte se da jeste. Vaše dijete će pratiti vaš primjer.
5. Budite pažljivi gdje se igrate. Izbjegavajte mjesta gdje postoji životinjski izmet.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad