U današnjem članku smo odlučili podijeliti nekoliko savjeta o zdravlju.Otkrivamo vam kako zaštititi vašu jetru od razni otrova i kako poboljšati njen rad.Jetra je najveća žlijezda u ljudskom tijelu, smještena u gornjem desnom dijelu trbušne šupljine, neposredno ispod ošita. Ima ključnu ulogu u metabolizmu, obavljajući više od 500 različitih funkcija, uključujući detoksikaciju, skladištenje glikogena te sintezu proteina plazme.
- Jedna od najkorisnijih radnji koju možete poduzeti za svoje opće dobro je uključivanje u proces detoksikacije jetre. Stručnjaci preporučuju povremenu detoksikaciju organizma, čak i onima kojima nije cilj mršavljenje, jer ona može pridonijeti poboljšanju funkcioniranja tijela i njegovih organa.
Poznato je da ovaj tradicionalni napitak čisti jetru i istovremeno joj daje esencijalne hranjive tvari. Sastojci: Potrebni sastojci su šest limuna, tri grejpa, korijen đumbira od 9 do 10 centimetara (ili pet žlica đumbira u prahu), četiri režnja češnjaka, nekoliko listića svježe metvice, pola litre prokuhane vode, tri žlice lanenog ulja i jedna žličica min. priprema: Iscijedite sok od limuna i grejpa u posudu.
- Dodajte đumbir, češnjak i čaj od mente u blender i dobro ih izmiksajte. Nakon što se pomiješa, procijedite smjesu i pomiješajte dobiveni sok od đumbira i češnjaka sa sokom od limuna i grejpa. Zatim ovoj kombinaciji dodajte vodu, kim i laneno ulje. Sve sastojke dobro izmiješajte dok ne dobijete jednoličnu i kompaktnu smjesu. Napitak se pije na prazan želudac nakon buđenja, 2 do 3 puta tjedno.
BONUS TEKST
Dosta je “zarazan” i nije osobito pogodan za zdravlje. Ova hrana je među najneugodnijima na globalnoj razini, a Srbi prema njoj pokazuju iracionalan afinitet; štetna je i za srce i za jetru, pa je nepogodna za svako kućanstvo. Ponekad je prirodno da pojedinci žude za slatkim ili slanim grickalicama, kao što su kolačići, krafne, čips, pereci ili kokice. Ta je žudnja potpuno normalna i nije problem osim ako ne preraste u uobičajenu praksu.
- Zabrinutost nastaje kada se često preferiraju te namirnice, pogotovo u svjetlu činjenice da je jedna od njih proglašena najnezdravijom namirnicom na svijetu. Prakse zdrave prehrane nadilaze puke trendove; temeljna je za postizanje dugog i ispunjenog života. Globalno, stručnjaci dosljedno daju smjernice o izboru prehrane, često popraćene katalogom najmanje hranjivih namirnica. Publikacija portala EatThis identificirala je 100 najnezdravijih proizvoda, a čips je rangiran kao najvažnija stavka na ovoj listi. Čips se pokazao među najnepovoljnijim prehrambenim opcijama.
Karakteriziraju ih visoke razine soli, umjetnih boja i aditiva, a sadrže zanemarive količine vlakana ili esencijalnih nutrijenata. Ukratko, čips daje malo ili nimalo korisnih komponenti za tijelo i krcat je štetnim tvarima. Ova visoko prerađena grickalica ima potencijal značajno ugroziti zdravlje, posebno kada je u pitanju kardiovaskularni sustav. Njegov unos podiže razinu kolesterola, ne izaziva osjećaj sitosti, a može sadržavati i aditive koje stručnjaci povezuju s povećanim rizikom od raka. U našem narodu čips uživa ogromnu popularnost, posebno među mladima, što dodatno zabrinjava.
- Štetni učinci nezdrave hrane ne moraju se očitovati odmah, često treba dugo vremena da postanu vidljivi. Međutim, studije pokazuju da se negativni učinci na krvne žile mogu pojaviti tek nekoliko sati nakon konzumiranja. Ako često uživate u čipsu ili sličnim grickalicama, možda bi bilo pametno istražiti zdravije opcije. Umjesto toga, odlučite se za orahe, bademe, lješnjake, sjemenke bundeve ili svježe voće poput banana i naranči. Kako prenosi Zapozdena.rs, čak i manje promene u ishrani mogu dovesti do značajnog poboljšanja vašeg zdravlja.