• Mnogi od nas rijetko obraćaju pažnju na svoje nokte, osim kad ih treba urediti. Međutim, izbočine na noktima mogu biti tihi znak da se u našem organizmu nešto važno dešava – i ne bi ih trebalo ignorisati.

Nokti kao prozor u naše zdravlje

Iako često neprimjetni i u sjeni estetske njege, nokti mogu poslužiti kao dragocjeni pokazatelj općeg zdravstvenog stanja..

Jedan od najuočljivijih i najčešćih simptoma su izbočine ili grebeni na noktima, koje mnogi doživljavaju samo kao prirodnu nepravilnost. Ipak, različite vrste tih izbočina mogu govoriti mnogo više nego što mislimo.

Vertikalni grebeni – najčešći, ali ne uvijek bezazleni

Vertikalne izbočine koje se protežu od baze do vrha nokta često su povezane sa starenjem. Kako starimo, nokti gube vlagu i elastičnost, što može uzrokovati ovakve promjene. Dermatolozi smatraju da su ove izbočine najčešće bezopasne, posebno ako ne dolaze s drugim simptomima.

Dr. Ivy Lee, dermatologinja iz Kalifornije, naglašava da su vertikalni grebeni uglavnom benigni, ali u nekim slučajevima mogu ukazivati na dublje zdravstvene probleme. Ako se uz grebene pojave lomljivi nokti, blijeda boja ili osjećaj slabosti – može se raditi o anemiji ili čak reumatoidnom artritisu.

Horizontalne izbočine – Beauove linije

Kada se izbočine protežu vodoravno, od jedne do druge strane nokta, riječ je o tzv. Beauovim linijama. Ove linije ukazuju na privremeni prekid rasta nokta, obično uslijed fizičke traume, bolesti ili ozbiljnog stresa za organizam.

close up white spot on finger nails called leukonychia, sickness concept

Beauove linije mogu se pojaviti nakon preležane infekcije, teške operacije, visoke temperature ili čak emocionalnog šoka. U nekim slučajevima, ove linije mogu biti posljedica hroničnih stanja poput ekcema, psorijaze ili problema s metabolizmom.

Posebno je zabrinjavajuće ako se Beauove linije pojave istovremeno na svim noktima, što može ukazivati na ozbiljan sistemski poremećaj, poput upale pluća, srčanih bolesti, ili oboljenja jetre i bubrega.

Hormoni, štitnjača i nokti – povezanost koju ne treba zanemariti

Izbočine na noktima ne govore samo o površinskim problemima – mogu biti rezultat unutrašnje neravnoteže, posebno hormonske. Jedan od najčešćih uzroka promjena na noktima jeste poremećaj rada štitne žlijezde.

I prekomjerna (hipertireoza) i smanjena (hipotireoza) funkcija štitne žlijezde mogu uticati na rast i kvalitet noktiju. Nokti postaju lomljivi, tanji, a izbočine izraženije. Ovo može biti prvi znak hormonske nestabilnosti, posebno kod žena u menopauzi ili osoba koje pate od autoimunih bolesti.

Kada je vrijeme za posjetu ljekaru?

Većina nas promjene na noktima pokušava riješiti kremama ili pilinzima, ali ponekad one mogu ukazivati na ozbiljnije probleme i zahtijevaju stručnu procjenu.

Ako primijetite da vaši nokti mijenjaju boju, lome se bez razloga, imaju izbočine ili promjene u teksturi – vrijeme je za dermatologa. Ne pokušavajte ih sami „izbrusiti“ ili prikriti lakovima – to može samo pogoršati stanje.

Rano prepoznavanje problema putem noktiju može pomoći u dijagnostici raznih stanja, od nedostatka vitamina i minerala, preko kožnih oboljenja, pa sve do srčanih i plućnih bolesti.

Iako često zanemareni, nokti su svojevrsni zdravstveni monitor našeg tijela. Njihove promjene – bilo u obliku, boji ili teksturi – mogu biti prvi tihi alarmi koji ukazuju da nešto nije u redu.

Izbočine na noktima ne znače uvijek bolest, ali ih nikada ne treba potpuno ignorisati. Praćenje izgleda i zdravlja noktiju može biti jednostavan, ali koristan način da na vrijeme otkrijemo potencijalne zdravstvene probleme. Ako primijetite nešto neobično, poslušajte svoje tijelo – ono vam možda nešto pokušava reći.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime